İade Koşulları ve Raf Ömrü

 

Ürün Teslim Alma Hakkında

Ürünleriniz elinize ulaştığında paketi açıp kontrol ettikten sonra kargo teslim belgesini imzalayarak teslim alınız.

 

Teslim tutanağını imzalamadan önce ürününüzün hasarlı ya da eksik olup olmadığını lütfen kontrol ediniz.

Eğer üründe hasar mevcut ise kargo görevlisinin tutacağı tutanak ile ürünü teslim almadan geri gönderiniz.

Paket hasarlı, ezik, kargo bantlı ise teslim almadan tutanak tutturun.

Ürününüzün eksik olması durumunda teslimatla ilgili hiçbir belgeyi imzalamadan kargo yetkilisine iade ediniz.

Birden fazla verilen siparişlerde eksik gönderilen ürünle ilgili kontrol yapılarak, tekrar ürün gönderimi sağlanacaktır.

 

Ürününüzün talebinizden farklı çıkması durumunda, paketi almış olduğunuz tarihten itibaren 24 saat içinde Erhas Tüketim Malları müşteri hizmetleri ile (+90 (216) 232 23 12) iletişime geçilmelidir. Müşteri temsilcisinin yönlendirmesine göre işlem sonuçlandırılacaktır. Müşteri hizmetleri ürünün orijinal ambalajının bozulmamış, paket üzeri bant, etiket ile kapatılmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartı ile ürünü sizden geri talep edecektir. Alıcıya gönderilmiş ise, irsaliye ve faturanın ürünlerle birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Tüm belgelerin iadesi ile birlikte yanlış ürün Erhas Tüketim Malları ‘na ulaştıktan sonra doğru ürün müşteriye gönderilecektir.

Hasarlı çıkan ürünler için 24 saat içerisinde Erhas Tüketim Malları Müşteri Hizmetleri (+90 (216) 232 23 12) numarasını arayarak durumla ilgili bilgi aktarmalıdır.

 

Hasarlı Ürün Hakkında

Teslim alındıktan sonra hasar olduğu tespit edilen ürünlerle ilgili öncelikle 24 saat içerisinde Erhas Tüketim Malları Müşteri Hizmetleri (+90 (216) 232 23 12) numarasını arayarak durumla ilgili bilgi aktarmalıdır.

 

Teslimat belgelerini imzalayarak teslim aldıktan sonra fark edilecek ürün hasarları veya eksiklikleri, Üye’ nin sorumluluğu altındadır. Bununla birlikte, gizli ayıpların giderilmesine ilişkin yasadan doğan ve üretici firmaya karşı ileri sürülebilecek haklar saklıdır.

İade Hakkında

Ürün iadesi için öncelikle Erhas Tüketim Malları müşteri hizmetleri ile (+90 (216) 232 23 12) iletişime geçilmelidir veya site üzerinden iletişim sayfasından mail adresine yazılı olarak bilgi verilmesi gerekmektedir.

Uygunluğuna göre, orijinal ambalajının bozulmamış, paket üzeri bant, etiket ile kapatılmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartı ile size iletilecek iade numarası ile birlikte, 7 gün içerisinde orijinal paketi bozulmamış ürünler iade edilebilir. 

Yanlış Ürün Teslimatı

Ürün yanlış gitmişse teslim alındıktan sonra 24 saat içerisinde Erhas Tüketim Malları Müşteri Hizmetleri (+90 (216) 232 23 12) numarasını arayarak durumla ilgili bilgi aktarmalıdır.

Bayi hizmetleri ürünün orijinal ambalajının bozulmamış, paket üzeri bant, etiket ile kapatılmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartı ile ürünü sizden geri isteyecektir.

Ürün ile birlikte gönderilen tüm evrakların orijinalleri ile birlikte yanlış ürün Erhas Tüketim Malları’ na ulaştıktan sonra doğru ürün bayiye gönderilecektir.

Raf Ömrü

Ürünlerin raf ömrü imalat tarihinden itibaren iki yıldır. Ürünlerin üzerinde tarihi yer almaktadır.

back to top